DomůBývanieDOM S OCEĽOVOU PAVLAČOU

DOM S OCEĽOVOU PAVLAČOU

-

Umiestnenie schodiska mimo budovy umožnilo zásadnú premenu dispozície polovice rodinného dvojdomu z tridsiatych rokov v pražskej vilovej štvrti. Ako sa to podarilo?

Rekonštrukcia dvojdomu je vždy výzvou, ako hovoria architekti zo štúdia Mio Architects, ktorí sa tejto neľahkej úlohy ujali. Úlohy o to ťažšie, že išlo len o jednu polovicu dvojdomu, teda bolo potrebné rešpektovať vzhľad zatiaľ neopravovaného dvojčaťa. Našťastie stavebne spolu dve polovice domu nesúvisia.

Oceľová prístavba
Dom je umiestnený v miernom svahu smerom do záhrady. Tri podlažia rodinného domčeka tvoriace jednu bytovú jednotku pôvodne spájalo vnútorné schodisko, ktoré však vystupovalo z pôdorysu domu. Majiteľ si prial prestavať dom tak, aby v spodných dvoch podlažiach vznikli malé byty na prenájom, v podkroví potom byt pre jeho vlastnú potrebu.
„Vzhľadom na to, že nebolo možné ísť cestou razantnejšej rekonštrukcie priečelia, zvolili sme variant zotrvania vo forme definovanej pôvodným objektom,“ popisuje architektka Jana Šimánková. „Prisadené schodisko sme nahradili a rozšírili novým prvkom – oceľovou konštrukciou, ktorá v sebe skrýva vstupy do jednotlivých bytov.“ Vnútorná dispozícia tak mohla byť plne využitá na bývanie. Pomerne malá záhrada domu je orientovaná na sever a pôsobí stiesneným dojmom medzi okolitou zástavbou, preto príliš nelákala na posedenie. Novým riešením získala každá bytová jednotka svoj súkromný vonkajší priestor – na streche prístavby sa vytvorila priestranná terasa rozširujúca horný byt, dva byty ústiace do ulice majú každý svoju malú južnú záhradku. A dve garsónky v úrovni záhrady môžu využiť kryté posedenie pod oceľovou konštrukciou.

Pod mohutným trámovím
Od tretích dverí na „pavlači“ vytvorenej oceľovou konštrukciou vedú pôvodné kamenné schody do podkrovného bytu majiteľa domu. V jeho centre sa nachádza hlavná obytná miestnosť, ktorá pôsobí neobyčajne priestranne vďaka otvoreniu do krovu a veľkým francúzskym oknám v šírke celého balkóna. Na prvý pohľad upúta mohutný trám vedúci stredom miestnosti, nesúci štíhlejší kolmý trám a vzpery. Vytvoreniu tejto dominanty predchádzal rad výpočtov a úprav.
„Stropnú konštrukciu sme museli upraviť, zjednodušiť, teda niektoré prvky ubrať, niektoré klieštiny sa museli vystužiť oceľovými príložkami, prostredná sa zdvojnásobila, pridal sa ešte jeden stredný trám,“ opisuje Jana Šimánková. Staré časy dýchajú nielen z trámoví, atmosféru prvorepublikovej vily podčiarkujú obnažené tehly v štítovej stene a domurovkách výklenkov či okolo kuchynskej linky. Na tie sa použili staré tehly z iných stavieb.

Na mieru vyrobená knižnica slúži zároveň ako prístupové schodisko na nízku galériu.

Po schodoch knižnice
Jednoduché zariadenie miestnosti v kombinácii bieleho lamina a prírodného dreva sa podriaďuje priestoru s jeho dominantami. Upúta predovšetkým knižnica vstavaná do trojuholníka bočnej steny. Časť políc vytvára schodíky vedúce na galérii, kde majiteľ plánuje príležitostné ležanie či herňu pre deti. To až pribudne aj ochranná sieť. Motív režných tehál sa objavuje aj v spálni, kde tvorí čelnú stenu tehlový obklad. K spálni prilieha priestranný šatník, súčasťou bytu je aj detská izba a kúpeľňa. A samozrejme spomínaná novo vybudovaná terasa, ktorá je oveľa viac zásobená slnkom ako záhrada a slúži obyvateľom bytu ako vonkajšia obývačka.

S pomocou otca
Práce na rekonštrukcii neboli zverené generálnemu dodávateľovi, ale prebiehali pod taktovkou majiteľovho otca, stavára. V podstate bolo potrebné očistiť dom až na hrubú stavbu, samozrejmosťou bolo zateplenie domu – strechy minerálnou vatou, obvodových stien kontaktne polystyrénom, na odvedenie vlhkosti bolo potrebné umiestniť okolo domu drenáže. „Najťažšie bolo vyrovnať sa s predchádzajúcimi neodbornými zásahmi, ktoré rekonštrukciu oveľa predražili,“ hovorí majiteľ, sám aj stavbár. A pochvaľuje si, že nechal inštalovať rozvody na vetranie s rekuperáciou tepla, vzduchotechnická jednotka umiestnená v technickej miestnosti na prvom podlaží sa stará o čerstvý vzduch v celom dome. „V lete to tak potreba nie je, ale v zime si naozaj užívam, že máme stále čerstvý vzduch,“ hovorí.

Rekonštrukcia rodinného domu
Realizácia: 2017
Autori projektu: Ing. arch. Jana Šimánková, Ing. arch. Radka Bartošová, Ing. arch. Vít Čierny

Mio architects
Ateliér Mio architects bol založený v roku 2010 spolužiakmi z vysokej školy, v súčasnej dobe funguje pod vedením Jany Šimánkovej s tímom troch mladých architektov.

„V tvorbe nás neobmedzuje veľkosť projektov, v portfóliu máme práce malého aj veľkého rozsahu a rôzneho zamerania. Radi pracujeme od začiatku návrhu až po realizáciu, pri ktorej sme schopní skontrolovať všetko, aby výsledok dopadol, ako má. Máme radi pekný dizajn a nápaditosť, ale zároveň sa neberieme smrteľne vážne a premýšľame o ľuďoch, ktorí budú priestor obývať.“

Mohlo by Vás zajímat

PR článek