DomůAktualityBrusel, Linz, Haag: Desaťtisíce ľudí protestovali proti koronavírovým reštrikciám

Brusel, Linz, Haag: Desaťtisíce ľudí protestovali proti koronavírovým reštrikciám

-

V európskych mestách pokračovali v nedeľu demonštrácie proti sprísneniu protiepidemických opatrení. V Bruseli protestovalo 35 000 ľudí proti covidovým pasom, polícia zasiahla slzným plynom aj vodnými delami. Demonštrovalo sa aj v hornorakúskom Linzi, v Haagu sa zatýkalo po sobotňajších násilnostiach.

Stále prísnejšie opatrenia v mnohých európskych krajinách priviedli cez víkend do ulíc desaťtisíce ľudí, ktorí s reštrikciami nesúhlasia. V piatok diania predznamenali násilné strety medzi demonštrantami a políciou v holandskom Rotterdame, kde sa časť mesta zmenila na bojové pole. Vo Viedni po oznámení vlády o celoštátnej uzávere a povinnom očkovaní v sobotu dorazilo do centra 40 000 ľudí

V Bruseli proti covidovým pasom protestovalo 35 000 ľudí, polícia zasiahla
Na proteste proti covidovým pasom sa dnes v Bruseli zišlo viac ako 35 000 ľudí. Niektorí účastníci demonštrácie počas pochodu z centra mesta k inštitúciám Únie hádzali na policajtov delbuchy, tí zasiahli vodnými delami a slzným plynom.

Viedenský protest proti koronavírusovým reštrikciám
Vo Viedni sa protestovalo proti koronavírusovým reštrikciám, v Haagu došlo k násilnostiam

Demonštranti sa zišli popoludní pred vlakovou stanicou Gare du Nord, protest s názvom Spoločne za slobodu mal povolenie od bruselskej radnice. Polícia pôvodne počítala s účasťou niekoľko tisíc ľudí. Podľa organizátorov bolo hlavným cieľom ukázať nesúhlas so sprísňovaním protiepidemických opatrení, vrátane tých, ktoré požadujú predkladanie covidových certifikátov v reštauráciách, baroch a na ďalších miestach.

Belgicko podobne ako ďalšie európske krajiny teraz zažíva zdvihnutie ďalšej vlny koronavírusovej nákazy. V krajine, ktorá má 11,5 milióna obyvateľov, denne pribúda v priemere 12 000 nových prípadov infekcie a nemocnice sa stretávajú s najväčším počtom covidových pacientov od mája.

V Linzi, Bregenzi a Salzburgu demonštrovali tisíce ľudí
Rakúsko dnes zažíva posledný deň pred nástupom celoštátnej uzávery, ktorá skončí najskôr až za tri týždne. Kancelár Alexander Schallenberg sa občanom, najmä tým očkovaným proti covidu-19, ospravedlnil za nepríjemnosti, ktoré im nové obmedzenia prinesú. Podľa neho je z nich vláda smutná, ale považuje ich za nutnosť. Desaťtisíce odporcov opatrenia demonštrovali v sobotu vo Viedni, dnes vyšli tisíce ľudí do ulíc v Linzi.

Uzáveru (lockdown) Rakúsko od začiatku pandémie nariadilo už po štvrtýkrát, v tejto vlne k razantným opatreniam siahlo ako prvé krajiny EÚ. Od pondelka budú smieť ľudia opúšťať domov len v nutných prípadoch – kvôli ceste do práce, do školy, na nákupy alebo kvôli zdravotným prechádzkam. Zavrú sa reštaurácia, väčšina obchodov a všetky akcie s väčším počtom účastníkov sa rušia.

„Verte mi, že to, že je znova potrebné obmedziť ľuďom ich slobody, je aj pre mňa veľmi ťažké,“ povedal Schallenberg v rozhovore pre dnešné vydanie denníka Kurier. Podľa neho vláda dúfala, že k takým prísnym reštrikciám už nebude musieť nikdy siahnuť, ale prinútili ju k tomu vysoké počty nakazených aj to, že doterajšie obmedzenia pre neočkovaných nemali príliš viditeľný efekt.

profimedia-0644232444
V Rakúsku sa protestuje proti koronavírusovým reštrikciám | zdroj: Profimedia

V Rakúsku za posledný deň pribudlo vyše 14 000 nových prípadov nákazy, čo je podľa agentúry APA vo víkendových štatistikách nebývalo vysoké číslo. Sedemdňová incidencia, teda počet nakazených na 100 000 obyvateľov za uplynulý týždeň, sa zvýšila na 1086. V Česku je teraz sedemdňová incidencia na hodnote 978, v Nemecku na hodnote 373. Za týždeň v Rakúsku kvôli covidu-19 zomrelo 309 ľudí.

Okrem lockdownu vláda v piatok oznámila aj to, že od februára zavedie povinné očkovanie proti covidu. Plne očkovaných je v krajine 66 percent ľudí.

Práve piatkové správy o uzávere a povinnom očkovaní priviedli cez víkend do ulíc demonštrovať desaťtisíce ľudí. V centre Viedne sa v sobotu zišlo asi 40 000 protestujúcich, teda trikrát toľko, ako úrady očakávali. Vysokú účasť hlási polícia aj na dnešnom proteste v hornorakúskom Linzi. Pôvodne sa odhadovalo, že na manifestáciu dorazí asi 600 ľudí, popoludní ich ale v centre mesta bolo najmenej desaťkrát toľko. našich detí“ či „Vakcína je zločinom proti ľudskosti“.

Zhruba 5000 ľudí demonštrovalo aj v meste Bregenz, ktoré je správnym strediskom spolkovej krajiny Vorarlbersko pri hraniciach so Švajčiarskom. 1300 ľudí sa zapojilo do protestného pochodu v Salzburgu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek