Domů Blog

Pozor na škodcov na záhrade. Pomôžu vám rôzne typy postrekovačov

0

Mať peknú úrodu a počas pár dní o ňu prísť, je na zlosť. Pokiaľ vidíte, ako strom alebo rastlina pekne „nasadzuje“, ako kvitne a začínajú rásť malé plody, je k zlosti vidieť ju následne chorľavieť a vysychať. Ak chcete predchádzať škodcom, alebo sa im brániť v okamihu, keď už na rastlinách sú, pomôžu vám s nanesením postreku rôzne druhy postrekovačov a rosičov.

Aby vás neobťažovali dlhé riadky ani vysoké stromy

Máte veľkú rolu s dlhými riadkami, ktoré chcete všetky postriekať? Alebo ste pozorovali škodcov na jabloniach a potrebujete ich čo najrýchlejšie a najlepšie ošetriť postrekom? Využiť môžete chrbtové mechanické, akumulátorové, ručné alebo motorové postrekovače. Ich objem sa pohybuje od 0,9 l až do 16 l pri chrbtových modeloch. Pokiaľ potrebujete dosiahnuť vysoko, alebo chcete postriekať viac riadkov, teleskopické nadstavce, medziriadkové aplikátory a mnohé iné vybavenie nájdete v sekcii príslušenstvo.

Postrekom ale môžete rastlinu chrániť nielen pred škodcami. Pomôžete jej aj pred rôznymi chorobami alebo ju môžete dôkladne, a pritom šetrne rosiť. Rosenie oceníte aj v interiéri, stačí použiť ručný postrekovač s nádobou s objemom okolo 1 l.

Aby vám šla práca dobre od ruky

Pre krátke postreky alebo na prácu doma si určite kúpte ručné postrekovače s menšou nádobou na kvapalinu. Využiť ich môžete ako na postreky s kupovanými chemickými prípravkami, tak na tie, ktoré si vyrobíte doma z neškodných, ale pritom účinných ingrediencií. Na vošky môžete skúsiť napr. postrek z vody a saponátu, pričom saponátu stačí pár kvapiek.

K dispozícii sú aj stredne veľké postrekovače, ktoré sa dajú zavesiť na rameno. Neprekážajú, nebolia z nich ruky či ramená, sú ideálne na postrekovanie nižších aj stredne vysokých stromčekov alebo kríkov. Otázkou je, koľko postreku naraz so sebou chcete nosiť, tu je spravidla nádoba veľká okolo 8 – 10 l.

Chrbtové postrekovače si zamilujete na prvé vyskúšanie. Akumulátorové alebo motorové vám úplne uľahčia prácu, aj keby ste postrekovali celý sad pred chorobami, ktoré viniču, slivkám alebo napríklad jabloniam hrozia.

Kvalitné a precízne vyrobené postrekovače kúpite na Hecht.sk.

Krčná čakra

0

Piata krčná čakra je umiestnená na krku, ktoré je sídlom komunikácie a inšpirácie. Má svetlo modrú farbu a patria k nej kamene, ako je tyrkys, ametyst, azurit, akvamarín, angelit, avanturín, celestín, chalcedón, citrín a krištáľ.

Piata čakra obsahuje oblasť krku, spodnej čeľuste, tylu, uši a tiež časť pľúc. Má za úlohu, aby človek dosiahol sebarealizáciu v osobnom i pracovnom živote. Plnil úlohy, ktoré si predsavzal a tiež dokázal vyjadriť svoje pocity. Má odstraňovať blokácie medzi hlavou a telom a podporiť ich spojnicu krk a jeho funkcie. Dýchanie a hlavne rozprávanie.

Harmonizovaná krčná čakra má upravovať slovný prejav, aby bol správny a nezamotával sa do nezrovnalostí alebo informácií, ktoré nikam nevedú. Posilňuje vôľu, aby hovorené slovo nebolo plné emócií, ktoré sú nezvládnuteľné. Nosenie kameňov prináša pokoj a sústredenie.

Chcete sa prečítať viac o ďalších zaujímavých témach, šperkoch, móde alebo drahých kameňoch? Pozrite sa na náš blog. Môžete si tu napríklad prečítať o zaujímavých korundoch lebo o rôznych variantoch vzácneho opálu.

Spoznávame krásy Slovenska

0

Momentálne prechádzame ťažkým obdobím, kedy je náročné opustiť hranice Slovenska a vydať na sa dobrodružstvá do cudziny. Máme však jedno šťastie. Žijeme v krajine plnej horských chodníkov, múzeí a historických mestečiek. Takže strávme toto leto spoznávaním tých najkrajších miest na Slovensku. Ktoré miesta na Slovensku sa oplatí navštíviť? Čítajte ďalej.

Oravský hrad

S celkovým počtom 180 hradov a 425 zámkov je naša malá krajina rozhodne rajom pre milovníkov histórie a rozprávok.

Oravský hrad je jedným z najkrajších a najpôsobivejších stredovekých hradov v krajine. Táto malebná stavba, ktorá sa nachádza na vrchole skalného útesu, pochádza z 13. storočia a dodnes je veľmi dobre zachovalá.

Domaša

Strávte príjemných pár dní s výhľadom na vodu a hory v srdci východného Slovenska. Predstavte si aj spoločnosť priateľov, pokoj a nadštandardné hotelové služby. Dni plné relaxu, wellness a chutného jedla čakajú len na vás. Zbaľte si kufre, do vyhľadávača zadajte ubytovanie Domaša, rezervujte si ho a vyrazte na dni plné oddychu a pohody. Môžete sa túlať lesom alebo sa poprechádzať pri západe slnka. Zažiť môžete aj ranné cvičenie jogy, outdoorové aktivity, spoločenský tanečný večer a ochutnávku skvelých ovocných vín z miestnej produkcie.

Domaša je ideálnym miestom na čas strávený s rodinou a priateľmi, ale čoraz viac je vyhľadávaná na teambuildingy a pracovné stretnutie. Chaty Domaša sú situované v blízkosti vodnej priehrady a zabezpečujú dostatočný počet lôžok podľa počtu ubytovaných.

Banská Štiavnica

Banská Štiavnica rozhodne patrí medzi najkrajšie mestá na Slovensku. Medzi kľúčové miesta, ktoré treba vidieť, patrí Starý zámok, Kostol sv. Kataríny a Slovenské banské múzeum. Nájdete tu aj rady reštaurácií a kaviarní. Nezabudnite sa zastaviť v jednej z nich  na chutné jedlo a dezert. Neobmedzujte sa však len na návštevu centra mesta. Okolo mesta sú tony sopečných kopcov a môžete na ne vyliezť a získať neuveriteľné výhľady na farebnú panorámu mesta.

Praženie kávy je pre mňa nepochopiteľná alchýmia

0

Praženie kávy je pre mňa osobne veľmi nepochopiteľná alchýmia. Keby sa môj manžel nevenoval praženiu kávy na vlastnú päsť, asi by som sa len ťažko pozerala pod ruky skutočným remeselníkom v tejto oblasti, ktorí dokážu uvariť naozaj luxusnú kávu. Môj manžel, ktorý miluje kvalitné zrnkovú kávu a káva je pre neho vo všeobecnosti úplne všetko, sa na „staré kolená“ dal na praženie kávy a je nesmierne spokojný. Zatiaľ našu malú rodinnú kaviareň skôr pozorujem, než pražím, čo ma teší a neviem sa dočkať dňa, keď budem v tejto kaviarni predávať kávu, ktorú praží môj manžel.

Praženie kávy je nevyhnutnosťou.

Praženie kávy je, samozrejme, nevyhnutnosťou. Kávové zrná totiž obsahujú kyselinu chlorogenovú, ktorá spôsobuje neuveriteľnú kyslosť samotných zŕn. Pôsobením tepla sa však väčšina tejto kyslosti odstráni. Len starostlivým pražením samotných zŕn sa rozvinú všetky vône, vynikne ich chuť a štruktúra a zrodí sa lahodná zrnková káva. Potom vám už nič nebráni vychutnať si napríklad obľúbené espresso alebo ristretto.

Praženie kávy niekoľkými rôznymi spôsobmi

Kávu možno pražiť niekoľkými rôznymi spôsobmi. V závislosti od stavu surovej kávy a požiadaviek na konečný výrobok je potrebné zohľadniť aj samotný spôsob praženia. V súčasnosti existuje množstvo metód, ktorých výsledkom je vždy niekoľko rôznych druhov kávy, ktoré samy o sebe zakaždým zanechajú na spotrebiteľovi stopu. Praženie kávy je skutočné remeslo, ktoré je rozšírené nielen v Taliansku, ale aj v iných krajinách sveta. Môj manžel sa tiež chce naučiť tomuto remeslu a pražiť si vlastnú kávu, ktorú budeme potom predávať v našom malom rodinnom podniku. Naše plány sú skvelé, ale máme pred sebou dlhú cestu a nezostáva nám nič iné, len zatnúť zuby a vytrvať až do konca.

TIP od 123jobs.sk: Ak v práci rozkvitnúť?

0

Posledných pár mesiacov bolo pre mnohých z nás veľmi ubíjajúcich. Preto možno aj vy cítite, že by ste potrebovali v práci nejakú zmenu. Napríklad ste zo svojej práce otrávení, unavení a nezvládate sa v nej sústrediť. Nemusíte kvôli tomu meniť zamestnanie. Sú možnosti, ako ožiť aj na svojej aktuálnej pozícii. Čo by vám v tom mohlo pomôcť?

Porozprávajte sa so svojim nadriadeným

Napadá vás, čo by vám mohlo pomôcť k tomu byť na svojej aktuálnej pozícii spokojnejší? Možno by ste potrebovali zvýšenie platu. Alebo by vám pomohlo lepšie vyváženie pracovného a osobného života, napríklad vďaka flexibilnej pracovnej dobe. Skúste sa o tom porozprávať so svojim nadriadeným. V súčasnej dobe sú zamestnávatelia viac zameraní na spokojnosť svojich zamestnancov, pokiaľ teda bude vaša žiadosť rozumná a oprávnená, je veľká šanca, že vám vyjde v ústrety.

Buďte kreatívni

Pravdepodobne máte svoju pracovnú pozíciu a náplň práce v pracovnej zmluve podrobne popísanú. Väčšinou ale aj tak zostane nejaký manévrovací priestor, v rámci ktorého máte trochu voľnosti. Skúste ho využiť a byť kreatívny. Máte nejaké schopnosti, ktoré zatiaľ v pracovnom prostredí nevyužívate, ale mohli by sa hodiť? Možno by ste prišli ešte na niečo ďalšie, čím by ste svojej firme mohli prispieť. Skúste to prebrať aj so svojim nadriadeným, možno nájde spôsob, ako by bolo možné vašu pracovnú náplň obohatiť. A keď nebudete mať možnosť byť kreatívni na svojej aktuálnej pracovnej pozícii, skúste sa naučiť niečo nové na vlastnú päsť. Môžete využiť nejaké z online kurzov alebo webinárov.

Začnite dobrovoľničiť

Niektorí možno nerozumejú tomu, prečo by mali venovať svoj voľný čas niečomu, za čo nebudú mať peniaze. Dobrovoľničenie je ale činnosť, ktorá vám dá oveľa viac. Získate príležitosť zúčastniť sa niečoho veľkého a urobiť svet lepším. Je jedno, či sa bude jednať o mentorovanie novo prichádzajúcich zamestnancov, alebo výpomoc v potravinovej banke. Dobrovoľnícka práca prináša ľuďom dobrý pocit a pocit hlbšieho naplnenia nejakého vyššieho zmyslu, čo často bežná práca neprináša. Zároveň vám ale dobrovoľničenie môže pomôcť vo vašej kariére, pretože tým svojmu zamestnávateľovi ukážete, že ste aktívni a máte tímového ducha. Nový job portál 123jobs.sk ponúka uchádzačom o voľné miesta tisíce ponúk inzercia práce zadarmo. Pre firmy má portál výhodné tarify za inzerciu práce.

ANKA UKAZUJE, ČO MÔŽEME VO SVOJOM ŽIVOTE ZMENIŤ, A ČO NAOPAK NIE. PRACUJME S NASTAVENÍM MYSLE

0

„Staň sa tvorcom toho, čo naozaj chceš…,“ píše Janka Chudlíková na svojom Instagrame. Rozumieme tomu, čo píše, ale často to nevieme dotiahnuť do konca alebo nevieme, ako onú myšlienku previesť do reality. Možno vám pomôžu vety, ktoré napísala Janky svojim fanúšikom:

Väčšinou sa zaoberáme tým, čo nás trápi a čo zlé sa nám prihodilo. Riešime minulosť, prácu a tých druhých – predovšetkým tých, ktorí nám ublížili. Snažíme sa pochopiť, prečo to robia. Všetku energiu aj čas venujeme svetu okolo nás. Nachádzame sa nevedomky v úlohe obete minulosti a vonkajších okolností. Sústredíme sa na to, čo nemôžeme ovplyvniť ani zmeniť. Veľa ľudí strávi v úlohe obete celý život.

Prvý krok k spokojnosti vidím v tom, aby sme si vôbec takýto stav priznali. Keď si úprimne pripustíme svoj problém, dávame si šancu na zmenu. Znie to jednoducho, ale pokiaľ neotočíme prst na seba, nebudeme mať svoj život pod vlastnou kontrolou. Budeme závislí od druhých a na vonkajšom svete. Budeme veční čakatelia na šťastie, ktoré sa nedostavia…

Akonáhle prevezmeme do svojich rúk zodpovednosť za svoj život, za svoje fyzické i psychické zdravie, za svoje vzťahy, za svoju prácu, razom sa ocitneme vo svete, ktorý môžeme ovplyvniť. Stávame sa tvorcami svojho života. Nikto iný nemôže náš život zmeniť. Len my sami…

Tak nezabudni, bez ohľadu na to, čo sa ti prihodilo, ty tvoríš tu a teraz svoju súčasnú realitu aj svoju budúcnosť. Staň sa tvorcom toho, čo naozaj chceš…

OBĽÚBENÁ FARBA PREZRADÍ VAŠU POVAHU, SNY, A DOKONCA BUDÚCNOSŤ: ZELENÁ JE STABILNÁ, HNEDÁ ZASE NEZÁVISLÁ

0

Niekomu sa páči modrá, iný nedá dopustiť na žltú. Je záľuba v určitej farbe obyčajná náhoda, alebo snáď rozmarnosť? Omyl. Jedná sa o priame spätie s vašou povahou, náladou, sny, a dokonca budúcnosťou.
PROMOTION

Zase vidia červeno,“ poviete si o človeku, ktorý vyšiluje, že sa mu niečo nepodarilo. Nie je to obyčajná metafora. Vo chvíli, keď sa rozčúlite, mozog vyšle negatívny signál do očí a pred vašim zrakom skutočne všetko akoby sčervenie. A podľa toho sa zachováte. Impulzívne, nahnevane a zle. Farby dokážu divy. Skúste si bez premýšľania nejakú vybrať a zariaďte, aby ste ju mali stále na očiach. Môže prevládať na oblečení, na predmete pred vami na stole alebo na ploche, na ktorú pozeráte z okna. Nepotrvá dlho a prevezmete jej „vlastnosti“. Funguje to ale obojsmerne. Cielene sa obklopte príslušnou farbou podľa toho, čo chcete docieliť.

BIELA ​​predstavuje syntézu všetkých farieb. Mohla by sa tiež nazývať odtieňom snov, vízií a ideálov, pretože v sebe spája jas svetelnej vyhne aj číry chlad ľadu. Umožní vám, aby ste sa pomerne ľahko vyrovnali s každou neočakávanou situáciou. Nič vás potom nevyvedie z miery, nikoho nebudete provokovať ani otravovať. Sympatie okolia máte zaručené.

ČERVENÁ zastupuje vášne. Zásobuje energiou, odvahou, rozhodnosťou, vodcovskými schopnosťami a sebavedomím, že dosiahnete to, čo ste si zaumienili. K ďalším kladom patrí stálosť názorov, vernosť ideálom aj osobám, ktoré ste si vybrali. Ak máte problémy s učením, kúpte si červenú žiarovku. Táto farba postaví na nohy aj osoby po dlhotrvajúcej chorobe.

ČIERNA tvorí protipól bielej a symbolizuje pesimizmus. Ak máte radi čiernych odevov s vidinou toho, že vám opticky uberú pár kíl, hovoríte si o depresii. Na svet sa pozeráte čierno, čo ešte umocní nápadne čierne očné linky alebo havranie vlasy. Vaše sebavedomie klesá, strácate vieru v zázraky a na všetky sa škaredíte. Tým nezabodujete!

RUŽOVÁ umocňuje vnímavosť, nehu, jemnosť a oddanosť. Vďaka nej budete neobyčajne všímaví a citliví. Pokiaľ ale budete mať najmenšie podozrenie, že niekto či niečo útočí na vaše záujmy, okamžite vzplaniete hnevom „posledných spravodlivých“ – často neoprávnene a na vlastnú škodu. Našťastie sa rovnako rýchlo zase upokojíte a budete stelesnením roztomilosti.

ZELENÁ pôsobí stabilne, dôstojne, upokojujúcim dojmom, a napriek tomu vás nezväzuje a netiahne tam, kam sa vám nechce. Samostatnosť a súkromie si totiž ceníte nadovšetko. Ani v krajnej núdzi si nenecháte poradiť, ale dôsledky svojej nerozvážnosti nesiete s hrdo vztýčenou hlavou. Keď vám nebude dobre na duchu, pozeraním sa do zelene nič nepokazíte. Práve naopak.

FIALOVÁ dokáže harmonicky prepojiť oduševnenosť, nehu, zdravý sedliacky rozum, mágiu a kúzla. Ak potrebujete rozlúsknuť nejaký obzvlášť tvrdý oriešok alebo sa vytiahnuť super originálnym nápadom, skúste jesť čučoriedky, slivky, baklažán, jednoducho fialovo sfarbené potraviny. Tiež si vymyslite vlastný rituál pre inšpiráciu, pri ktorom by ale mala horieť fialová svieca.

ORANŽOVÁ podnecuje nadanie, intuíciu a dokonca vrodené telepatické schopnosti. Pred vami sa netreba pretvarovať, pretože odhalíte každú faloš. Nezáleží na tom, že nad svojimi predtuchami okázalo mávate rukou a vytrubujete do sveta, že sa zásadne riadite rozumom. Aspoň ich vezmite na vedomie. Skôr alebo neskôr sa totiž väčšina splní.

HNEDÁ je symbolom nezávislých ľudí, ktorí stoja pevne nohami na zemi. Len tak vás niekto či niečo nerozhodí. Temnou stránkou je, že to môže mať dopad na vaše pohybové ústrojenstvo, jednoducho „zatuhnete“ v určitej pozícii, čo kĺbom nesvedčí. Väčšinou vzbudzuje nostalgické spomienky a úctu k tradíciám, v rodine teda zavediete poriadok, aj keby sa bránili.


Pre výber nového hudobného nástroja môžete využiť portál TopMuzika, ktorý poradí a inšpiruje, čo za hudobný nástroj zvoliť.


NUMEROLÓGIA: ROK 2022 PRINÁŠA NÁDEJI. OBSAHUJE HARMONICKÚ 6, ANJELSKÉ AJ MAJSTROVSKÉ ČÍSLO. ČAKÁ NÁS NÁVRAT DO NORMÁLU, HOVORÍ NUMEROLOG

0

SÚČET ROKA 2022 DÁVA HARMONICKÚ ŠESTKU
V numerológii sa často pracuje s rôznymi súčtami. Číslo každého roka určuje jeho celkový súčet, číslice sa sčítajú do tej doby, než vznikne číslo od 1 do 9, prípadne jedno z majstrovských čísel 11, 22 či 33. V roku 2022 dáva súčet harmonickú šestku. Toto číslo sa spája s nádejou, harmóniou, mierom, domovom a rodinnou. Týmto záležitostiam budeme v roku 2022 venovať oveľa viac pozornosti. Hoci to možno teraz nevyzerá, mal by nás čakať pokojný rok.

Číslo 6 tiež symbolizuje (vy)liečenie. Je možné, že si v roku 2022 definitívne poradíme s pandémiou koronaviru či iným ochorením. Je to tiež rok, ktorým prúdi energia, ktorá nás bude stmeľovať. V poslednej dobe je spoločnosť v určitých ohľadoch rozdelená, ale to by sa malo zmeniť. Číslo 6 tiež symbolizuje láskavosť. V tomto roku si budeme pomáhať viac ako inokedy. Číslo 6 má ošetrujúcu auru, ktorá je o rovnováhe medzi braním a dávaním. Dobré skutky vykonané v tomto roku mali byť štedro odmenené.

ANJELSKÉ A MAJSTROVSKÉ ČÍSLO 22
Rok 2022 má v sebe zakomponované anjelské aj majstrovské číslo. Tým je 22, je to neuveriteľne dôležité a silné číslo v numerológii. Z pohľadu anjelských čísel 22 značí splnené priania. Je to jeden z anjelských odkazov, ktorý hovorí, že sa blíži úspech. Toto číslo nás podporuje v tvorivosti. V roku 2022 by sme mali byť odvážni a ísť si za svojimi snami. Aj keby to malo znamenať, že zariskujeme. Do životov nám toto číslo prináša aj lásku, ale za jednej podmienky – musíme byť vo vzťahoch úprimní. Vzťahy vybudované na pretvárke a klamstve v roku 2022 nemajú veľa šancí na pokračovanie.

Numerológ Josh Siegel v rozhovore pre Well And Good hovorí o čísle 22 ako o „majstrovi staviteľovi“. Číslo 22 je v numerológii neodvratne spájané s budovaním, veľkými víziami, krokmi a zmenami. Podľa Siegela sa budúci rok už vrátime do normálu a čaká nás „prebudovanie našich životov“. Josh Siegel očakáva, že platnosť zmestia aj zákony, ktoré obnovu urýchlia. Upozorňuje na to, že v roku 2022 môžeme mať problém nájsť rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom. Na jednej strane tu máme 6 reprezentujúcich rodinu ako číslo roka, na druhej strane je v roku majstrovské číslo 22, ktoré je kariérne orientované.

VÝZNAM TROCH DVOJOK A NULY
Pokiaľ rozložíme rok 2022 na jednotlivé čísla, nájdeme tu tri dvojky a jednu nulu. Dvojka je číslo, ktoré symbolizuje pár, dualitu, rodinu, súkromný a spoločenský život. Tým, že je v roku 2022 celkom trikrát, by sa dalo očakávať, že si užijeme množstvo stretnutí s blízkymi a rodinou. To by potvrdzovalo slová Josha Siegela o návrate do normálu. Rozhodne sa budeme vídať viac, než v roku 2021. Je to tiež číslo empatie, spolupráce a ohľaduplnosti k druhým. Tri dvojky v tomto skvele dopĺňajú láskavé číslo 6, zdá sa, že sa budúci rok naša spoločnosť zomkne, budeme sa schopní podporiť navzájom. Je to tiež symbol rovnováhy a pospolitosti. Nula potom v numerológii značí koniec a nový začiatok. Je možné očakávať, že v roku 2022 skončí jedna etapa a začne úplne nová. Toto číslo nás tiež varuje pred potenciálnym nebezpečenstvom. Nula je jediná z číslic roku 2022, ktorá má ľahko negatívny význam a nabáda k obozretnosti.

TYP ŽENY, KTORÚ BY SI PRIAL TAKMER KAŽDÝ MUŽ: VÄČŠINA Z NICH SNÍBA O MODROOKEJ TMAVOVLÁSKE OBLIEKAJÚCA VEĽKOSŤ 40 ČI VÄČŠIA

0

O tom, aký typ žien sa mužom zdá ako najatraktívnejší, sa neustále vedú debaty. Dlho sa malo za to, že sa mužom páčia skôr štíhle blondínky. V prieskumoch ale čoraz častejšie víťazia brunetky s modrými očami. Aký typ žien sa teda pánom naozaj páči?

MODROOKÉ TMAVOVLÁSKY TO U MUŽOV VYHRÁVAJÚ
Páni majú radšej blondínky – to je názov slávneho filmu z roku 1953, v ktorom si zahrala Marilyn Monroe, ktorá vtedy bola vnímaná ako ideál krásnej ženy. Doba sa ale mení. V prieskumoch týkajúcich sa atraktivity ženského vzhľadu v posledných rokoch víťazia skôr tmavovlásky. Nie inak tomu bolo v prieskume z roku 2011, v ktorom zodpovedali používatelia sociálnej siete Badoo. Do prieskumu sa zapojila reprezentatívna vzorka 2000 mužov, tí mali v dotazníku oznámiť svoje preferencie ohľadom ženského vzhľadu. Cieľom bolo zistiť, čo ich na ženách priťahuje najviac.

Blondínky v tomto prieskume pohoreli. Nadpolovičná väčšina mužov totiž preferuje tmavovlásky. Brunetky prídu najatraktívnejšie 33,1% a čiernovlásky víťazia u 28,6% mužov. Svetlé vlasy priťahujú iba 29,5% pánov. Úplne najmenej obľúbené sú ryšavky, tie preferuje len 8,8% mužov. Čo sa týka farby očí, jednoznačne u mužov víťazia modré oči. Tie ako svoju preferenciu označilo 40,2% mužov. Na druhom mieste skončila hnedá farba očí (29,2 %), nasledovaná zelenou farbou očí (17,5 %) a na poslednom mieste sa umiestnila oriešková farba očí.

Čo sa týka postavy, 38,8 % mužov uviedlo, že ich vysnívaná partnerka by mala obliekať veľkosť 40 či 42. Iba 10,7 % mužov si prialo, aby ich partnerka bola veľmi chudá a obliekala veľkosť 34 či 36. Postava ženy s krivkami a veľkosťou 44 až 46 bola v prieskume hneď druhá najobľúbenejšia.

PREČO ŽENY PRIŤAHUJÚ TMAVÉ OČI A MUŽE MODRÉ?
Nová štúdia odhalila, že zatiaľ čo pre ženy sú najatraktívnejšie tmavé farby očí, muži preferujú modré oči. Výskum viedol britský dodávateľ kontaktných šošoviek. Na fotkách boli ľuďom digitálne upravené oči do rôznych farieb, všetky ostatné aspekty ich profilu, ktorý bol hodnotený, však zostali rovnaké. Britský expert, psychiater Dr. Alexander Lapa vysvetľuje, prečo to tak je. Čo sa týka toho, prečo ženy priťahujú muži s tmavými očami, psychiater Alexander Lapa sa domnieva, že to súvisí s našimi predkami.

„Je známe, že naši najstarší homosapienskí predkovia pochádzali z oblasti blízko rovníka v strednej Afrike. Byť tak blízko rovníka znamenalo vystavenie sa vysoko intenzívnemu UV žiareniu. Neustále pôsobenie škodlivého UV žiarenia viedlo k prirodzenému výberu. Tí s väčším množstvom melanínu av dôsledku toho s tmavšou kožou a očami mali šancu žiť dlhšie, mali väčšiu šancu dožiť sa dospelosti a splodiť potomkov, ktorým odovzdajú svoje tmavé rysy. To posilnilo tmavšiu pleť, vlasy a oči v genofonde,“ hovorí Dr. Lapa pre Daily Mail.

Popularita modrých očí u žien ale podľa neho s našimi predkami nesúvisí. Domnieva sa, že za ňu môže obraz prezentovaný v médiách. „Kultúrne faktory často určujú kolektívny obraz toho, čo sa považuje za atraktívne. Typicky boli blond vlasy a modré oči vysoko cenené a často zdôrazňované a zobrazované v médiách. Hoci máme všetci svoje špecifické preferencie, často sme vystavení tomu, čo je spoločnosťou považované za atraktívne,“ hovorí Dr. Lapa.

NEVĎAČNÉ DETI: ŠTYRI Z PÄTI SI NEVÁŽI TOHO, ČO MAJÚ. ODBORNICA RADÍ, AKO TO ZMENIŤ

0

Podľa najnovšieho univerzitného prieskumu si väčšina rodičov myslí, že ich deti sú nevďačné, konkrétne takto uvažujú štyria rodičia z piatich. Prečo tomu tak je, skutočne nám práve teraz vyrastá generácia sebcov? Odborníčky radia, ako to zmeniť.

Podľa prieskumu, ktorý nedávno prebehol pod záštitou Univerzity Michigan, si väčšina rodičov myslí, že majú doma malých nevďačníkov. Konkrétne 4 z 5 rodičov sú presvedčení, že si ich potomkovia nevážia to, čo majú. Prieskumu sa zúčastnilo 1125 rodičov majúci daždi vo veku štyri až desať rokov. Viac ako polovica rodičov sa priznala k tomu, že si myslia, že svoje deti príliš rozmaznávajú. Dvaja rodičia z piatich uvádzali, že sú „v rozpakoch z toho, ako sebecky ich dieťa mnohokrát koná“.

Spoluriaditeľka ankety Sarah Clark vysvetľuje pocity dnešných rodičov: „Mnoho rodičov sa obzrie späť do minulosti za svojím detstvom. V porovnaní s ním si hovoria, či svojim deťom nedávajú príliš materiálnych vecí. Rodičia môžu sledovať, ako sa ich potomkovia správajú sebecky, napríklad odmietajú zdieľať veci s ostatnými či hovoria, že sa im nepáči konkrétny darček. Vieme, že vďačnosť je spojená s pozitívnejšími emóciami, silnými putami, väčším zážitkom zážitkov a dokonca má aj výhody pre zdravie. Vďačnosť však nie je to, čo deti obvykle získavajú automaticky, treba ju živiť spôsobom zodpovedajúcim veku.“

Nejnovější články