DomůAktualityEurópska lieková agentúra schválila vakcínu Pfizer pre deti od 5 do 11...

Európska lieková agentúra schválila vakcínu Pfizer pre deti od 5 do 11 rokov

-

Európska agentúra pre lieky (EMA) dnes dala odporúčanie pre aplikáciu vakcíny proti chorobe covid-19 od firiem Pfizer/BioNTech tiež u detí vo veku od 5 do 11 rokov.

Takto staré deti majú dostávať tretinové množstvo očkovacej látky oproti dávke odporúčanej pre dospievajúcich a pre dospelých. Liekový úrad posudzoval bezpečnosť a účinnosť očkovacej látky pre mladšie deti od októbra, konečné rozhodnutie musí prijať Európska komisia.

Vláda chce prediskutovať obmedzenia veľkých akcií a nočné uzavretie reštaurácií

Vakcínou Pfizer/BioNTech sú teraz v krajinách Európskej únie zaočkovaní ľudia od 12 rokov. U mladších detí od piatich rokov už použitie tejto očkovacej látky predtým schválili Spojené štáty alebo Kanada.

EMA vo svojom rozhodnutí uviedla, že účinnosť vakcíny doložili klinické štúdie, ktoré výrobca vykonal na takmer dvoch tisícoch dobrovoľníkov. Farmaceutické firmy výsledky klinických štúdií zverejnili v septembri, podľa nich vyvoláva ich prípravok u detí v danej vekovej skupine vytúženú imunitnú reakciu.

„Prínosy (vakcíny) Comirnaty u detí od päť do 11 rokov prevažujú nad rizikami, a to najmä u tých, ktorých stav zvyšuje nebezpečenstvo ťažkého priebehu covidu-19,“ uviedla agentúry.

EMA teraz posudzuje aj možné použitie proticovidovej vakcíny od firmy Moderna u detí od šiestich rokov. Výrobca sa na liekovú agentúru so žiadosťou o schválenie obrátil začiatkom novembra, rozhodnutie by malo padnúť za jeden až dva mesiace.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek