DomůAktualityFacebook, Google aj Amazon. Únijné štáty sa zhodli na prísnejších pravidlách pre...

Facebook, Google aj Amazon. Únijné štáty sa zhodli na prísnejších pravidlách pre internetové firmy

-

Štáty Európskej únie sa dnes zhodli na nových pravidlách, ktoré majú zlepšiť dohľad nad správaním veľkých internetových firiem.

Pravidlá majú tiež zefektívniť odstraňovanie nelegálnych príspevkov zo sociálnych sietí. Ministri únijných krajín schválili spoločný prístup k normám o digitálnych trhoch a službách, o ktorých konečnej podobe tak môžu štáty začať vyjednávať s europoslancami.

Európsky blok chce pravidlami navrhnutými pred rokom reagovať na fakt, že prevádzka internetu sa od prijatia zatiaľ poslednej regulácie asi pred dvadsiatimi rokmi zásadne zmenila. Prvá norma má únijným štátom pomôcť vyrovnať sa s dominantným vplyvom veľkých spoločností, ako sú Facebook, Google, Amazon či Apple. Tie podľa Európskej komisie (EK) mnohokrát zámerne sťažujú konkurenciu menším firmám. Cieľom tej druhej je predovšetkým zvýšiť zodpovednosť všetkých internetových platforiem za zverejňovaný obsah.

„Dnes sme dosiahli významný míľnik pri tvorbe otvorenejšieho a konkurenčnejšieho digitálneho trhu,“ komentoval zhodu členských krajín slovinský minister hospodárskeho rozvoja a technológií Zdravko Počivalšek, ktorého krajina v súčasnosti EÚ predsedá.

Ako takzvaných gatekeeperov, teda spoločnosti významne ovplyvňujúce prevádzku internetu, označuje návrh členských štátov firmy s trhovou kapitalizáciou cez 65 miliárd eur (1,65 bilióna Sk), ktoré podnikajú aspoň v troch únijných krajinách. Europoslanci pritom počítajú s čiastkou 80 miliárd eur.
Na týchto najväčších hráčov sa budú vzťahovať nové povinnosti, okrem iného väčšie zdieľanie informácií s malými firmami odkázanými na služby tých najväčších. Prísnejší bude aj dohľad nad protimonopolnými pravidlami či kontrola akvizícií menších spoločností tými veľkými. Pokiaľ niektorá spoločnosť povinnosti vyplývajúce z novej normy nesplní, bude jej hroziť pokuta až do výšky desiatich percent celosvetového ročného obratu.

Norma o digitálnych službách vychádza z princípu, že veci nelegálne mimo internetu by mali byť nelegálne aj online. Prevádzkovatelia e-shopov by preto mali podľa zhodného stanoviska členských krajín odstraňovať zo svojej ponuky nelegálny tovar, sociálne siete zase mazať príspevky porušujúce zákon, napríklad nenávistné výlevy či vyhrážky smrťou. Väčšie a významnejšie subjekty teda budú čeliť prísnejším požiadavkám, pričom štáty proti pôvodnému návrhu komisie tento rozdiel ešte zvýraznili.

Celá obrazovka
„Podarilo sa udržať rovnováhu medzi nastavením nových pravidiel a zároveň neprikročiť k až prílišnej regulácii európskych firiem, a to najmä tých malých a stredných,“ povedala po rokovaní česká námestníčka ministra priemyslu a obchodu Martina Tauberová.

Vyjednávania medzi krajinami boli podľa Tauberovej tvrdé a Česko patrilo k štátom, ktoré sa snažili zabrániť preťažovaniu menších a stredných spoločností.

Rokovania medzi štátmi a parlamentom by sa mali začať v najbližších týždňoch. Konečné schválenie pravidiel stanovil francúzsky prezident Emmanuel Macron ako jeden z cieľov polročného francúzskeho predsedníctva EÚ, ktoré začína v januári.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek