DomůAktualityZatvorenie trhov je likvidačné, vyjadrili sa trhovci. Majú nakúpený tovar zo státisíce...

Zatvorenie trhov je likvidačné, vyjadrili sa trhovci. Majú nakúpený tovar zo státisíce korún

-

Všetci oslovení predajcovia na plzenských adventných trhoch považujú štvrtkové rozhodnutie vlády o uzavretí trhov za nezmyselné a likvidačné.

Majú nakúpený tovar zo státisíce korún, pretože verili, že na rozdiel od vlaňajška potrvajú až do 23. decembra. Podľa nich bol verdikt nečakaný, z hodiny na hodinu, a nie ako napríklad v Rakúsku, kde to predajcovia vedeli aspoň päť dní dopredu. Verí ale, že ho nová vláda zmení a predaj v 130 stánkoch sa ešte rozbehne. Uvítajú každý deň fungovania.

Nárast novo nakazených bol opäť rekordný. V nemocniciach je viac ako 6000 ľudí

„Zajtra sa trhy neotvoria. Stánky sa ale v žiadnom prípade demontovať nebudú a budeme vyčkávať, či sa nám nepodarí stanovisko zvrátiť. V tejto chvíli berieme akékoľvek podmienky. Aj keby nás ohradili, aj bez konzumácie na mieste, aby sme aspoň časť peňazí zarobili,“ povedal hlavný organizátor Jaroslav Strohschneider. V prevádzke podľa neho zostane len ruský bicykel. „Komunikujeme s ďalšími usporiadateľmi trhov a budeme dávať hromadné žaloby, pretože to je cielená likvidácia mikropodnikateľov, ktorí sa už z toho nespamätajú,“ povedal Strohschneider.

Niektoré mestá chcú v sobotu na protest otvoriť. „My nie, pretože stále dúfame, že to cez víkend prehodnotí, a sme pripravení otvoriť z hodiny na hodinu. Teraz sme očakávali veľmi silný prvý adventný víkend,“ uviedol.

Magistrát a polícia sa podľa informácií ČTK obáva nepokojov, a preto budú zosilnené hliadky strážnikov a polície. Dnes popoludní bolo rovnako ako vo štvrtok plné námestí. „Úderom šiestej hodiny naozaj všetci zatvoríme. Vypnem všetky svetlá a výzdobu, aj keď tu bude určite x tisíc ľudí,“ uviedol Strohschneider. Trhovci, ktorých je 70 percent mimoplzenských z celej SR, v meste zostávajú a budú čakať.

„Nech pokojne nariadi rúšky, budeme to strážiť.“
„Prečo nám to nepovedali 14 dní dopredu? Toto je likvidačné. Tu sú predajcovia, ktorí hovoria, že sa pôjdu zajtra obesiť, pretože nevedia, či ho nevyhodia v januári na ulici, keď nemá na nájom. Predávame vonku, drvivá väčšina predajcov je očkovaná, sú v rúškach, dodržiavajú vládne hygienické nariadenia. A prečo sa nechávajú bežať obchodné centrá? V Olympii v Plzni bude cez víkend 30 000 ľudí. Nech ľuďom pokojne nariadia rúšky, budeme to strážiť, ale nech sa tie české tradičné Vianoce aspoň nejako zachovajú,“ uviedol Strohschneider.

„Je to ako keby sa zavrel štátny úrad so 300 ľuďmi a tí by z minúty na minútu zostali na ulici. A povedali im, že za to, že tam pracovali, tak dajú pol milióna korún a nezaplatia im žiadne poistenie ani odstupné,“ uviedol ponocný a spoluorganizátor Zdeněk Zajíček.

„Volili sme všetci trhovci Fialu (Petra, šéfa ODS), pretože nám sľuboval, že nedovolia núdzové stavy a lockdowny a že nás nechá fungovať. Zničili nás. Som samoživiteľka, ktorá si kvôli adventným trhom obnovila živnosť,“ uviedla Eva Ulmová z Plzne, ktorá nakúpila stovky svetrov z Turecka a do druhého stánku cukrovinky za státisíce korún, ktoré bude musieť vyhodiť.

profimedia-0490518117
Česko obmedzí cestovanie z 8 afrických krajín. Belgicko zaznamenalo nákazu novým variantom vírusu

„Pre nás je to šok, prehĺtame slzy a zlosť, ráno som sa nemohol postaviť na nohy. My z toho žijeme štyri mesiace. Druhá Veľká noc, druhé Vianoce – všetko preč. Dúfame, že nám nová vláda pomôže,“ uviedol František Tříska z Karlovarska, ktorý predáva na trhoch 40 rokov. Trieska, ktorému vianočné trhy zaisťujú tretinu ročných tržieb, bude musieť dať potraviny, ktoré nakúpil z požičaných peňazí, na likvidáciu do kafilérie. Jedlo nemôže dať ani bezdomovcom, pretože potrebuje doklad, že ho zlikvidoval.

„Navezla som sem plný stánok vencov a doma mám ich ešte raz toľko a akurát to vyhádžem. Nech mi vláda poradí, čo mám robiť. Som naočkovaná, mám respirátor vonku, čo môžem urobiť viac,“ povedala Jarmila Tomášková, ktorá predáva ešte keramiku a ozdoby. Na vianočných trhoch si musí s manželom zarobiť na január až marec, keď žiadne trhy nie sú.

„Máme plné zásoby všetkého. Tešili sme sa, že obslúžime ľudí a budeme mať všetci radosť. Dnes o 18:00 zatvoríme. Odvážať to zatiaľ nebudeme, počkáme, či sa niečo nezmení. Všetky mestá i trhovci sú na jednej lodi, vidíme to inak ako vláda,“ povedal predajca vareného vína Josef Felgr.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek