DomůBývaniePôžička na bývanie od štátu. Kto na ňu má nárok a kedy...

Pôžička na bývanie od štátu. Kto na ňu má nárok a kedy sa oplatí?

-

Snáď každý má dokonalú predstavu o tom, ako by mal vyzerať jeho vysnívaný domov. Niekto sníva o domu na kraji lesa a s veľkou záhradou, niekto zase o mestskom byte s vysokými stropmi. Ceny nehnuteľností však každým rokom rastú a pre mnoho ľudí je čoraz ťažšie financovať realizáciu svojho sna. Pôžička od štátu vám môže na ceste k vlastnému bývaniu pomôcť, ale nie každý na ňu dosiahne. Aké sú podmienky na jej získanie a kedy je vhodnejšou alternatívou hypotéka?

Pôžička na bývanie predstavuje pre mnoho rodín často jedinú šancu, ako bývať vo vlastnom. Štát ponúka mladým rodinám pôžičky na bývanie s nízkym úrokom, pri narodení dieťaťa navyše majú nárok na 30 000 Sk. O štátnu pôžičku na bývanie môžu žiadať:

Manželia a registrovaní partneri do 36 rokov.
Ľudia do 36 rokov, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako 6 rokov.
Samoživitelia starajúci sa o dieťa mladšie ako 6 rokov.
Kedy sa vám oplatí štátna pôžička?
K štátnej pôžičke sa síce viažu nižšie úroky, ale výška úveru je limitovaná. Na kúpu domu získate najviac 2 milióny korún, ak si chcete zaobstarať byt, potom si môžete požičať maximálne 1,2 milióna korún. Zohnať bývanie za takú čiastku je ale v podstate nemožné, zvlášť vo väčších mestách, kde ceny nehnuteľností v posledných rokoch rapídne rástli. Štátna pôžička sa preto rodinám vyplatí predovšetkým v prípadoch, keď na bývanie potrebujú len menší finančný obnos. Zároveň musia spĺňať ďalšie podmienky. Uver možno totiž čerpať:

na stavbu či kúpu domu s podlahovou plochou do 140 m²,
na nákup bytu s podlahovou plochou do 75 m2.
Tip: Štátnu pôžičku do maximálnej výšky 300 000 korún môžete využiť aj na rekonštrukciu bytu či domu.

Celá obrazovka
S hypotékou máte väčší výber
Naproti tomu pri dojednaní hypotéky môžete získať napríklad aj 20 miliónov korún a dobu splácania si nastaviť až na 30 rokov. V porovnaní so štátnou pôžičkou tak budete mať pri výbere nehnuteľnosti oveľa voľnejšiu ruku. Niektoré banky a stavebné sporiteľne navyše poskytujú svojim klientom na dojednanie hypotéky aj množstvo výhod. Napríklad Raiffeisen stavebná sporiteľňa ponúka možnosť využiť až 20% z požičanej čiastky na čokoľvek – napríklad aj na vybavenie domácnosti.

Splniť podmienky na získanie hypotéky alebo pôžičky od štátu síce nie je jednoduché, napriek tomu je to prijateľnejšie riešenie ako bývať desiatky rokov v prenájme. Investujete totiž do niečoho, čo vám zostane.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek