DomůRady a NávodyKuracie prsia alebo kuracie stehná: Čo je zdravšie a výživnejšie?

Kuracie prsia alebo kuracie stehná: Čo je zdravšie a výživnejšie?

-

Možno aj vy často váhate, či kúpiť na obed celé kura, kuracie štvrte, kuracie stehná alebo kuracie prsia, ktorých cena v prepočte na kilogram je jednoznačne najvyššia. Kurča je vždy súčasťou zdravej výživy, pretože bez kože ho radíme medzi tzv. chudé mäsá, ktoré neobsahujú príliš veľa tuku a jeho pravidelná konzumácia vám môže pomôcť schudnúť zdravým spôsobom. Okrem bielkovín obsahujú kuracie prsia a kuracie stehná aj vápnik a fosfor. Prirodzene, kuracie mäso je zdravšie, ak sa pripravuje varením alebo dusením, nie vysmážné. Ideálne je k mäsu servírovať dostatok čerstvej zeleniny, napr. vo forme šalátu.

https://www.freepik.com/free-photo/plate-raw-chicken-parts-with-tomato-carrot-dark-surface_12372200.htm#page=2&query=chicken%20parts&position=17&from_view=search&track=sph

Rozdiel medzi kuracími prsiami a kuracími stehnami

Kuracie prsia sa nachádzajú na hrudníku a radíme ich medzi biele mäso. Obsahujú menej kalórií a menej tuku, ale zato viac bielkovín ako kuracie stehná. Kuracie prsia môžeme zakúpiť spolu s celým kuraťom, filetované s kosťou a kožou, alebo vykostené a bez kože. Pripravuje sa jednoducho a je vhodné do mnohých pokrmov, avšak často býva suchšie, ako by sme si ho priali mať. Naproti tomu kuracie stehná sú považované za tmavé mäso. Čo sa týka výživy, obsahujú viac kalórií a viac tuku, no menej bielkovín než kuracie prsia. Rovnako sa dajú zakúpiť v podobe celého kurčaťa, alebo ako stehná s kosťou a kožou, prípadne aj odkostené a bez kože. Kuracie stehná sa varia rýchlejšie ako kuracie prsia, majú tiež výraznejšiu chuť a sú šťavnatejšie. 

Kuracie prsia a kuracie stehná v akcii

Kuracie mäso je všeobecne veľmi obľúbenou a vyhľadávanou potravinou. Ak v obchodoch hľadáte kuracie stehná, na ktoré je akcia, alebo dávate prednosť kuracím prsiam v akcii, skúste si pred samotným nákupom prelistovať Tesco leták online. Na webovej stránke www.kaufino.sk stačí zadať do vyhľadávača “kuracie mäso v akcii” a systém pre vás vyhľadá všetky letáky obchodov, ktoré aktuálne ponúkajú kuracie stehná alebo kuracie prsia v akcii. Najčastejšia akcia na kuracie prsia je v supermarketoch Lidl, Billa, Kaufland, alebo COOP Jednota. Oplatí sa však prelistovať aj Tesco letak, ktorý je online, pretože ponuka tohto obľúbeného hypermarketu je naozaj pestrá a lákavá.

Výživa, zdravie a zdravé potraviny

Odborníci na výživu často odporúčajú zaradiť do stravy kuracie prsia, ale radšej bez kože, ktorá obsahuje zbytočne veľa tuku. Kvalitné kuracie prsia sú všeobecne považované za zdraviu prospešné, tzv. zdravé potraviny, dôležité pre výživu hlavne v detskom veku. Malé deti často uprednostňujú biele kuracie mäso pred inými druhmi mäsa a mäsových výrobkov. Skvelé tiež je, že sa dajú pripravovať na množstvo rôznych spôsobov: variť, dusiť, piecť, grilovať, smažiť, zapekať a pod. 

Kuracie stehná sú považované za tmavé mäso, nielen kvôli farbe, ale aj kvôli typu svalu, z ktorého pochádzajú. Kuracie stehná sa ľahko pripravujú na množstvo spôsobov, sú chutné a dostatočne šťavnaté. Dajú sa dusiť, grilovať, piecť, smažiť, variť a výborne sa hodia k lahodným omáčkam. Kuracie stehná v akcii sú pomerne dostupnou potravinou. Z hľadiska zdravia a výživy ich opäť môžeme smelo zaradiť medzi zdravé potraviny. Ak práve hľadáte kuracie stehná, ktoré sú v akcii, využite internetový projekt Kaufino a pred návštevou konkrétneho obchodu si prezrite zľavy a akcie, ktoré ponúkajú obchodné reťazce.

Kuracie prsia versus kuracie stehná

Aký je teda zásadný rozdiel medzi kuracími prsiami a kuracími stehnami? Biele mäso kuracích pŕs i tmavé mäso kuracích stehien obsahuje približne rovnaký pomer zdravých a nasýtených tukov. Ako sme už spomínali, tmavé mäso obsahuje viac tuku a menej bielkovín. Ak teda plánujete zvýšiť príjem bielkovín a dodržiavať zásady diéty, siahnite po bielom mäse, teda po kuracích prsiach. Ak chcete zvýšiť príjem kalórií a pochutnať si na chuťovo výraznejšom a šťavnatejšom mäse, a pritom aj ušetriť nemalé peniaze, vyberte si kuracie stehná, ktoré sú oproti prsiam lacnejšie. Môžete urobiť aj kompromis a na vašom tanieri sa v jednej porcii môžu ocitnúť oba druhy mäsa, biele i tmavé.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek