DomůRady a NávodyVyberáte elektrobicykel? Čo všetko by ste mali vedieť? 

Vyberáte elektrobicykel? Čo všetko by ste mali vedieť? 

-

Možno aj vy premýšľate, že za peniaze od Ježiška si zaobstaráte na novú sezónu elektrobicykel. Ako sa ale v širokej ponuke elektrobicyklov vyznať? 

Elektrobicykle v čase koronavírusovej pandémie stúpli na obľúbenosti. Možno sme mali viac času, snažili sa športovať, aby sme vykompenzovali pojedanie na homeofficu, kto vie. Je fakt, že horský elektrobicykel je skvelou voľbou pre tých, ktorí nemajú takú dobrú fyzickú kondíciu, ale napriek tomu sa snažia športovať a držať krok s dobou. 

Na elektrobicykli nemusíte iba preskúmavať hory a kopce, pánske aj dámske elektrobicykle sú v poslednej dobe veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom do zamestnania. Elektrobicykel je oveľa lacnejší ako automobil, ekologickejší a vo väčšom meste aj rozhodne rýchlejší, pretože vám odpadá postávanie v zápchach. Navyše sa na elektrobicykli toľko nezapotíte a neunavíte, a tak nemusíte riešiť sprchu v práci. 

Aký elektrobicykel si vybrať? 

Základné rozdelenie je na dámske a pánske elektrobicykle. Nájdeme aj detské elektrobicykle, ale je jich málo, možno preto, aby sme kupovali klasické detské bicykle a odrážadlá a deti sa vonku iba nevozili, ale hýbali sa, museli „makať“.  

Ďalším hľadiskom je, kam budete na elektrobicykli jazdiť – krosové a mestské elektrobicykle, bicykle horské, cestné, ale aj skladacie, ktoré budú slúžiť iba na vychádzky, kam sa priblížite automobilom.  

Z hľadiska použitých materiálov sa elektrobicykle príliš nelíšia od klasických kolies. Existujú elektrobicykle karbónové, hliníkové, ale aj ťažšie oceľové. Dôležitým kritériom bude dojazd na jedno nabitie – to sa pri jednotlivých typoch kolies veľmi líši. Je len na vás, či radšej ušetríte a uspokojíte sa s elektrobicyklom, ktorý najazdí menej kilometrov, alebo si priplatíte a zveziete sa o kúsok ďalej. 

Najmä muža bude zaujímať aj rýchlosť elektrobicykla. Aj tou sa jednotlivé kolesá líšia. Väčšinou je ich cena priamo úmerná výkonnosti. Všeobecne sa dá povedať, že vám bude stačiť elektrobicykel, ktorý prejde dvadsať až tridsať kilometrov za hodinu. 

Technické vybavenie elektrobicykla 

Milovníkov techniky bude zaujímať aj vybavenie elektrobicykla. Má bicykel bluetooth? Ide spárovať s mobilným telefónom, šikovnými hodinkami, je opatrené GPS čipom, aby vám ho nikto neukradol? Má vami vybrané koleso navigáciu? 

Posledným hľadiskom je typ a kvalita batérií v elektrobicykli. S kvalitou batérie súvisí nielen nájazd kilometrov, ale batéria je v spojení s výkonom a spotrebou tohto elektrického kolesa veľmi dôležitá. Veľká batéria samozrejme je výhodou, bicykel prejde viac kilometrov. Pokiaľ má však bicykel veľkú spotrebu a malý výkon, príliš sa nezveziete. Niektoré kolesá sú dodávané s dvoma batériami. Bicykel sa tak môže spoľahnúť pri vybití jednej na druhú, záložnú batériu. 

Ak plánujete na elektrobicykli prevážať nákupy, určite bude bonusom košík, či nosič, kam ich umiestnite. Dôležité je tiež kvalita použitých pneumatík a tiež to, aby mal elektrobicykel dostupný záručný a pozáručný servis. 

Mohlo by Vás zajímat

PR článek