DomůAktualityNepovediem nelegitímnu vládu.“ Švédska premiérka Anderssonová odstúpila hneď v deň svojho zvolenia

Nepovediem nelegitímnu vládu.“ Švédska premiérka Anderssonová odstúpila hneď v deň svojho zvolenia

-

Nová švédska premiérka, sociálna demokratka Magdalena Anderssonová, sa vzdala funkcie hneď v deň svojho potvrdenia v parlamente.

Bezprostredným dôvodom jej kroku bolo neschválenie vládneho návrhu rozpočtu. Schválený bol naopak opozičný návrh, na čo švédski Zelení oznámili, že novú vládu opúšťajú. Päťdesiatpäťročná politička teraz dúfa, že stane na čele menšinovej, už čisto sociálnodemokratickej vlády.

Anderssonová dnes oznámila, že požiadala predsedu parlamentu Andreasa Norléna, aby ju zbavil funkcie. Zároveň sa však vraj usiluje o to, aby sa znovu stala premiérkou.

Norlén žiadosť sociálnej demokratky o odchod z kresla šéfky vlády prijal a oznámil, že teraz nadviaže kontakt s predsedami strán a poradí sa s nimi o situácii. O ďalšom postupe chce informovať vo štvrtok popoludní.

Oživenie po covidovej kríze má zahŕňať aj ekologicky udržateľné projekty, zdôraznila Európska komisia

Švédski poslanci dnes ráno zvolili Anderssonovú ako vôbec prvú ženu švédskou premiérkou. Už večer sa ale teda funkcia opäť vzdala po tom, čo parlament schválil alternatívny opozičný návrh rozpočtu, ktorého sa musí vláda držať.

Zelení, doterajší menší koaličný partner sociálnych demokratov, reagovali oznámením o odchode z vlády. Nový rozpočet vyjednali opozičné umiernenie, kresťanskí demokrati a pravicovo populistickí Švédski demokrati.

Vo Švédsku je obvyklé, že koaličná vláda odstúpi, keď nejaká strana opustí koalíciu, poznamenala agentúra DPA. Anderssonová dnes zdôraznila, že nechce viesť vládu, ktorej legitimita bola spochybnená. Teraz dúfa, že sa vráti s čisto sociálnodemokratickou menšinovou vládou. Poukázala pritom na to, že Zelení ju chcú naďalej podporovať.

Doterajšia ministerka financií vo funkcii nahradila premiéra Stefana Löfvena, ktorý podal demisiu pred dvoma týždňami. Dnes dopoludnia nomináciu Anderssonovej v 394-člennom parlamente podporilo 117 poslancov, 174 zákonodarcov bolo proti a 57 poslancov sa hlasovania nezúčastnilo. Anderssonová na svoje zvolenie nepotrebovala súhlas väčšiny poslancov, ale potrebovala, aby väčšina nehlasovala proti nej.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek