DomůBývanieUmenie ako súčasť interiéru bytu

Umenie ako súčasť interiéru bytu

-

Byt odráža svojim vzhľadom a riešením charakter jeho majiteľa, resp. používateľa. Každý z nás si dotvára prostredie, ktoré považuje za domov, na svoj obraz tak, aby sa v ňom cítil príjemne a útulne. Okrem bežného funkčného vybavenia sú to potom práve doplnky, ktoré z bytu robia domov a jedinečné priestory zodpovedajúce našim vnútorným potrebám.

Preferencie v oblasti výzdoby stien potom smerujú najmä k umeniu, či už originálnemu alebo reprodukovanému – vždy v závislosti od finančných možností užívateľa bytu.

Typ obrazov pre bežné bývanie

Bytové priestory priemerného človeka sú bežne dotvárané množstvom rôznych predmetov, ku ktorým má buď citovú väzbu alebo pre neho disponujú estetickou hodnotou. Pokiaľ nejde vyložene o zberateľov umeleckých artefaktov, najčastejšie taký človek vyhľadáva pohľadovo príjemné motívy. Možnosti sú v tomto prípade takmer neobmedzené – od originálov menej známych autorov, cez imitácie všeobecne známych slávnych diel, až po rôzne grafiky, plagáty alebo fotografie. Za pomerne výhodnú cenu je tak možné zaobstarať nepreberné množstvo rôznych dekoratívnych obrazov, rámovaných, na rôznom materiálovom podklade (lesklý papier, plátno atď.), s pomocou ktorých je možné obývaný priestor pretvoriť k vlastnej spokojnosti.

Obrazy pre jednotlivé miestnosti

Miestnosti bytu slúžia na rôzne účely, a preto by ich vybavenie malo zodpovedať tomuto členeniu. Hoci samotná výzdoba sa viaže na konkrétny charakter užívateľa, existujú isté (nepísané) pravidlá, na výber vhodných dekoratívnych prostriedkov. Obrazy do obývačky by napríklad mali znázorňovať príjemné prostredie alebo mať určitý vnútorný kontext. Ideálne sú preto krajinky, imitácia slávnych diel, zátišie s kvetinovou tematikou a podobne.

Pre prevádzkové miestnosti sú zobrazované témy skôr podporujúce činnosti, ktoré sú v nich realizované. Ak si chcete vyzdobiť kúpeľňu, mali by obrazy obsahovať motívy kúpania. Obrazy do kuchyne zase väčšinou predstavujú výjavy spojené s jedlom alebo všeobecne stolovaním – veľmi obľúbené sú ovocné a zeleninové zátišie, obrázky riadu alebo abstrakcie vo farbách podporujúcich chuť do jedla (červené, žlté, oranžové) – štandardne sú však menších rozmerov, aby nenarušovali prevádzkový charakter miestnosti. V pracovni alebo spálni sa najčastejšie dobre uplatnia fotografie či maľby tematicky príbuzné.

Samostatnú kapitolu potom tvoria detské izbičky. Tam sa výzdoba postupne mení s konkrétnym vekom ich obyvateľov a môže nadobúdať charakter od roztomilých obrázkov hračiek až po nevšedné plagáty metalových skupín.

Riešenie estetického výrazu miestnosti je však vždy na vás a malo by obsahovať také motívy, ktoré sú vám blízke a vyvolávajú vo vás príjemné pocity.


Tip redakcie: Vylaďte interiér svojho domu k dokonalosti.


Mohlo by Vás zajímat

PR článek