DomůBývanieDodávateľ energií: Čo by mal spĺňať?

Dodávateľ energií: Čo by mal spĺňať?

-

Zmena dodávateľa elektriny či plynu je jednou z možností, ako ušetriť v rodinnom rozpočte nemalé peniaze. Pri jeho výbere by ale cena nemala byť jediným kritériom. Pozrite sa, čo všetko by mal moderný dodávateľ energií spĺňať a čo vám môže ponúknuť.

V súčasnej dobe je už pre mnohých z nás bežné, že nákupy či zmenu banky môžeme zariadiť jednoducho cez internet z pohodlia domova. Rovnakú možnosť ponúka aj množstvo dodávateľov energií. Napríklad k Bohemia Energy, najväčšiemu alternatívnemu dodávateľovi energií v ČR, je možné prejsť kompletne online bez toho, aby ste niekam museli chodiť.

Najvhodnejší produkt môžete prebrať po telefóne a návrh zmluvy dostanete do e-mailu. „Doma potom máte čas a pokoj si všetko prečítať, a pokiaľ sa vám ponuka páči, jednoducho zmluvné dokumenty podpíšete elektronicky na počítači, tablete či na mobile. Podpis bude mať rovnakú platnosť ako pri vlastnoručnom podpise papierovej zmluvy,“ hovorí Libor Holub, obchodný riaditeľ Bohemia Energy.

Rovnako ako máte možnosť od svojej banky využívať internetové bankovníctvo, aj dodávateľ energií by vám mal vedieť poskytnúť online účet pre energie. „V našej webovej kancelárii majú zákazníci kompletný prehľad o svojom odbernom mieste. Zároveň si tu môžu napríklad meniť zálohy či nastavenia platieb, zadávať samoodčítanie, vybaviť reklamáciu alebo aj vybrané platby rovno zaplatiť kartou online,“ uvádza Robert Šíma, riaditeľ zákazníckej starostlivosti Bohemia Energy. Samozrejmosťou kvalitného zákazníckeho servisu je potom bezplatná telefónna linka.

Spokojný zákazník je vizitkou každej firmy. Zaujímajte sa, ako dodávateľ dbá na svoju povesť. V oblasti energií je základom etický kódex podľa odporúčania ERÚ či pripojenia k Deklarácii na ochranu spotrebiteľa. To sú signály, ktoré vám napovedia, že spoločnosť sa chová férovo.

Partner pre energetické úspory

S ďalšími úsporami v domácnosti pomôže aj energetický poradca. Jeho služby dobrý dodávateľ poskytuje zadarmo. Okrem toho, že vám vysvetlí všetko okolo vyúčtovania alebo prekontroluje, či nemáte zbytočne vysoké ističe, tak vám poradia napríklad aj so zmenou vykurovania alebo so zateplením. „Výsledkom sú odporúčania na úsporné opatrenia šité doslova na mieru, a to vrátane informácie, či na ich realizáciu môžete získať dotácie,“ dodáva Libor Holub.

Na dodávateľa energií sa môžete obrátiť, aj keď si chcete vyrábať vlastnú elektrinu pomocou fotovoltaickej elektrárne napríklad na streche svojho domu. Ten spoľahlivý vám zaistí nielen vhodné technologické riešenie a inštaláciu, ale postará sa aj o vybavenie dotácie a taktiež o výkup elektriny, ktorú nespotrebujete.

Služby, ktoré ocenia nejedna domácnosť

Tiež sa vám stalo, že ste potrebovali vymeniť svetlo či zásuvky, zapojiť sporák alebo zaistiť revíziu elektroinštalácie, ale zohnať elektrikára nebolo jednoduché? Aj s tým môže dodávateľ energií pomôcť. „My vám elektrikára nielen zaistíme, ale získate aj príspevok na jeho prácu,“ uvádza Libor Holub výhody služby Servis a dodáva: „Ak využívate zemný plyn, tak vám môžeme v cene jeho dodávky zaistiť aj pravidelnú kontrolu plynového kotla.“

Solídny dodávateľ energií sa pozná aj podľa prístupu k životnému prostrediu. Niektorí ponúkajú tzv. zelené tarify, ale vďaka nim vám do zásuvky iba zelená elektrina neprúdi. „Ak chcete podporiť obnoviteľné zdroje úplne transparentne, zaistíme vám zelené certifikáty od ich výrobcov na toľko elektriny, koľko ju spotrebujete, a navyše za veľmi atraktívnu cenu,“ hovorí Libor Holub. A u Bohemia Energy si Zelený certifikát môžete dojednať k akémukoľvek produktu.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek