DomůAktualityMám informácie o chystanom puči na Ukrajine s ruskou účasťou, uviedol Zelenskyj

Mám informácie o chystanom puči na Ukrajine s ruskou účasťou, uviedol Zelenskyj

-

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes v televíznom prejave vyhlásil, že má informácie o chystanom štátnom prevrate na Ukrajine s ruskou účasťou.

K súčasnému napätiu na ukrajinsko-ruskej hranici povedal, že Kyjev je plne pripravený na prípadnú agresiu Moskvy. Kremeľ akúkoľvek účasť na údajnom puči poprel.

„Čelíme veľkým výzvam nielen zo strany Ruskej federácie (…), ale aj veľkým vnútorným výzvam. Dostal som informáciu, že v našej krajine dôjde k prevratu z 1. na 2. decembra,“ citovala Zelenského agentúra Reuters. Do príprav puče sú podľa neho zapojení niektorí ruskí predstavitelia a tiež najbohatší Ukrajinec a vplyvný oligarcha Rinat Achmetov. Bližšie informácie však hlava štátu neoznámila.

Zelenskyj pripustil možnosť úplnej vojny s Ruskom. „Bola by to ale najväčšia chyba,“ dodal

Rusko sústreďuje svoje vojská blízko ukrajinských hraníc. Ukrajina, Spojené štáty a NATO preto dávajú najavo obavy z možného ruského útoku, čo Kremeľ popiera a naopak varuje pred ukrajinskými „provokáciami“. Kyjev v posledných dňoch vykonal rad vojenských cvičení.

„Plne kontrolujeme svoje hranice a sme plne pripravení na akúkoľvek eskaláciu,“ povedal Zelenskyj s tým, že dôvodom súčasnej vojnovej rétoriky je predovšetkým snaha Moskvy zastrašiť Kyjev. „Musíme spoliehať na seba, na našu armádu, ktorá je silná,“ dodal.

Moskva akýkoľvek podiel na prípravách údajného štátneho prevratu na Ukrajine odmietla. „Rusko nemalo v pláne sa zapojiť. Rusko sa do týchto záležitostí nikdy nezapájalo,“ uviedol podľa agentúry TASS hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na Zelenského tvrdenia.

Ukrajinský prezident v televízii vystúpil s prejavom pri príležitosti polovice svojho päťročného mandátu hlavy štátu. Podľa svojich slov sa doteraz nerozhodol, či sa bude usilovať o druhé funkčné obdobie.

Pokiaľ ide o otázku „deoligarchizácie“, Ukrajina podľa neho stojí na začiatku veľkého procesu a „veľkej vojny“. Uviedol, že veľký ukrajinský biznis rešpektuje, podnikanie nesmie však ovplyvňovať médiá ani politikov. Práve bojom proti korupcii a zbavením politickej moci oligarchov podmieňuje Medzinárodný menový fond poskytovanie ďalších pôžičiek Ukrajine.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek