DomůAktualityStrach z omikrónu v Holandsku. Desiatky ľudí prileteli z Afriky s koronavírusom

Strach z omikrónu v Holandsku. Desiatky ľudí prileteli z Afriky s koronavírusom

-

Viac ako 60 cestujúcich, ktorí v piatok večer prileteli v dvoch lietadlách z Juhoafrickej republiky na amsterdamské letisko Schiphol, má koronavírus. Zdravotníci testujú, či sa nenakazili obávaným variantom omikrón.

Na 600 cestujúcich dorazilo dvoma rokmi spoločnosti KLM. Potom sa museli niekoľko hodín podrobovať testovaniu kvôli obavám z nového variantu vírusu, o ktorom informovala vo štvrtok Juhoafrická republika a neskôr testy odhalili ľudí infikované touto mutáciou aj v ďalších krajinách vrátane jedného prípadu v Belgicku.

Koktail mutácií africkej varianty koronaviru je desivý. Môže však vyšumieť

Pôvodne agentúra Reuters písala, že medzi cestujúcimi z Kapského mesta a Johannesburgu by mohlo byť až 85 pozitívnych na koronavírus. V sobotu ráno tento počet zdravotníci upresnili a potvrdili, že testy preukázali vírus u 61 ľudí.

Nový variant koronaviru spôsobujúci chorobu covid-19 sa objavil v Juhoafrickej republike a potom aj v ďalších krajinách. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v piatok zaradila tento variant, ktorý nesie vedecký názov B.1.1.529, medzi znepokojujúce.

Prepadla Európa panike?

Podľa serveru DutchNews.nl sa pritom pasažieri, ktorí prileteli do Amsterdamu, museli preukázať negatívnym testom, ktorý nebol starší ako 24 hodín, pred nástupom do lietadiel.

„Cestujúci s pozitívnym výsledkom testu budú umiestnení do izolácie v hoteli na Schiphole alebo blízko,“ píše sa na webe holandského ministerstva zahraničných vecí. Laboranti sa teraz snažia čo najrýchlejšie zistiť, či majú variant pomenovaný omikrón.

„Keď bol môj let z Johannesburgu niekde nad Čadom, Európa prepadla panike; keď sme pristáli, nesmeli sme vystúpiť z lietadla. Nenechajú ani cateringové auto priviezť nám vodu,“ píše na twitteri novinárka New York Times Stephanie Nolenová, ktorá bola na palube jedného z lietadiel.

Holandská vláda v piatok ráno zakázala všetku leteckú dopravu z južnej Afriky. Minister zdravotníctva Hugo de Jonge uviedol, že cestujúci, ktorí sú už na ceste do Holandska, budú musieť po prílete prejsť testom a karanténou.

Podozrenie na nový variant majú aj v Nemecku
Aj v Nemecku už majú podozrenie na omikrón. Na twitteri to včera oznámil hesenský minister sociálnych vecí Kai Klose. U človeka, ktorý sa vrátil z Juhoafrickej republiky, bolo detegovaných niekoľko mutácií typických pre omikrón, napísal a dodal, že na výsledky kompletného sekvenovania sa doteraz čaká.

Spojenie s juhom Afriky prerušujú takmer všetky krajiny, poprípade sprísňujú pravidlá pre vstup na svoje územie z oblastí, kde sa nová mutácia vyskytla.

Do izolácie na minimálne desať dní musia od piatku aj Česi vracajúci sa do Česka z pobytu v niektorých juhoafrických krajinách.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek