DomůAktualityNajsilnejšie štáty sveta potvrdili 'Google daň'. Česku môže priniesť šesť miliárd

Najsilnejšie štáty sveta potvrdili ‚Google daň‘. Česku môže priniesť šesť miliárd

-

Šéfovia najsilnejších štátov sveta v nedeľu potvrdili novú daň zacielenú na internetové giganty – Google, Amazon, Facebook a Apple.

Nadnárodné korporácie budú od roku 2023 platiť sadzbu vo výške najmenej 15 percent v krajinách, kde pôsobia.

Bič na internetové giganty
Prezidenti a premiéri skupiny G20 v záverečnom dokumente svojho stretnutia v Ríme potvrdili daň, na ktorej sa predtým dohodli členovia Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Hovorí sa jej Google daň, alebo tiež GAFA daň (podľa iniciál korporácií). Bude vymeriavaná podľa globálneho obratu firiem a podľa toho, kde firmy vytvárajú zisk.

OECD odhaduje, že z globálnej dane získajú štáty ako celok dodatočné daňové príjmy v hodnote okolo 150 miliárd dolárov (približne 3,3 bilióna korún) ročne.

profimedia-0564710719
Na Google musíte tvrdo! vyzýva Európsku komisiu skupina firiem

„Súčasťou dohody krajín skupiny G20 bude aj podpora novej podoby zdanenia technologických obrov, najmä amerických spoločností. Tie by mali v budúcnosti svoje dane odvádzať tam, kde sú činné, nie tam, kde formálne vykazujú svoje zisky, čo sú často opäť krajiny typu Írska alebo iné daňové raje,“ cituje ČTK ekonóma a člena Národnej ekonomickej rady vlády (NERV) Lukáša Kovandu .

Štátna pokladňa by podľa väčšiny odhadov mohla vďaka dohode získať navyše až šesť miliárd korún ročne.

Nové pravidlá majú pomôcť v boji proti daňovým rajom, a mnohí preto zmenu daňového systému označujú za prelomovú.

Otepľovanie pribrzdíme, ale…
Lídri skupiny G20 sa tiež dohodli, že ich cieľom je udržať globálne otepľovanie pod kritickou hranicou 1,5 stupňa v porovnaní s predindustriálnou érou. Práve opatrenia týchto ekonomík majú na klímu kľúčový dopad –⁠ spoločne totiž vypúšťajú viac ako tri štvrtiny svetových emisií.

Trumpova vláda žaluje Google. Väčšia protimonopolná kauza tu nebola

V spoločnom vyhlásení krajín G20 ale nie je zmienka o konkrétnych opatreniach na znižovanie emisií. Pôvodne zvažovanú formuláciu o snahe „podstatne znížiť emisie“ nahradil nakoniec záväzok znižovať emisie „čo najrýchlejšie, uskutočniteľne a čo najhospodárnejším spôsobom“.

V dokumentoch tiež chýba konkrétny termín, do kedy je potrebné emisie skleníkových plynov podstatne znížiť. O výrobe energie z uhlia v jednotlivých krajinách a jej postupnom útlme nie je v záveroch zmienka, čo možno podľa agentúry AP považovať za víťazstvo krajín, ako sú India a Čína, ktoré sú na uhlí energeticky závislé.

Generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že summit nepriniesol všetko, v čo dúfal. „Odchádzam z Ríma s nenaplnenými nádejami – ale aspoň nie sú pochované,“ píše na twitteri.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek