DomůAktualityAutomobilka Toyota od decembra obnoví v Japonsku výrobu, ktorú obmedzila kvôli pandémii

Automobilka Toyota od decembra obnoví v Japonsku výrobu, ktorú obmedzila kvôli pandémii

-

Japonská automobilka Toyota od decembra v Japonsku úplne obnoví výrobu, ktorú podobne ako mnoho ďalších firiem v tomto odvetví musela kvôli pandémii a nedostatku súčiastok obmedziť.

Toyota dnes uviedla, že celosvetovo chce vyrobiť 800 000 áut, čo by za mesiac december bol rekord, poznamenala agentúra Kjódó. Problémy v dodávateľských reťazcoch podľa Toyoty poľavujú.

„Vďaka spolupráci s našimi dodávateľmi bude všetkých 14 závodov a 28 výrobných liniek v Japonsku fungovať normálne, a to prvýkrát od mája, teda po siedmich mesiacoch,“ uviedla Toyota. Firma je podľa objemu výroby najväčšou automobilkou na svete.

Plány na december predpokladajú, že Toyota vyrobí asi 300 000 áut v Japonsku a zhruba 500 000 vo svojich továrňach inde vo svete. Vlani v decembri predstavovala celosvetová produkcia Toyoty okolo 760 000 áut. Výroba v Toyote sa vracia do normálu najmä vďaka tomu, že sa zlepšuje situácia okolo nedostatku dielov v juhovýchodnej Ázii. Za nedostatkom sú predchádzajúce reštrikcie zavedené kvôli šíreniu pandémie.

Volkswagen posunul rozhodnutie o gigafactore na batérie o pol roka, informoval Havlíček

Toyota súčasne ponechala v platnosti celoročný plán výroby a naďalej počíta s tým, že v terajšom finančnom roku vyrobí deväť miliónov áut. Finančný rok japonských firiem končí v marci.

„Spolu s našimi dodávateľmi sa aj naďalej budeme snažiť zlepšovať náš dodávateľský reťazec a urobíme maximum, aby sme sa uistili, že zákazníkom čo najrýchlejšie dodáme čo najviac áut,“ uviedla automobilka. Tá chce v novembri vyrobiť 850 000 až 900 000 áut, čo by bol aj rekord pre tento mesiac. Toyota už skôr avizovala, že novembrová výroba bude až o 150 000 áut nižšia, pôvodne totiž plánovala vyrobiť v novembri milión áut.

Globálny nedostatok niektorých dielov, vrátane mikročipov, veľmi tvrdo zasiahol plány mnohých automobiliek po celom svete. Toyota musela kvôli nedostatku vinou pandémie výrazne znížiť výrobu, najmä v septembri, keď jej celosvetová produkcia medziročne klesla o 39 percent. Prepad výroby v japonských továrňach automobilky dosiahol 55 percent. Prepad celosvetovej výroby áut za október v Toyote podľa odhadov medziročne dosiahol asi 30 percent.

Automobilka Toyota pôsobí aj v Českej republike, v Kolíne zamestnáva asi 2500 ľudí. Predstavuje jedného z najväčších exportérov v Česku a zároveň najväčšieho zamestnávateľa na Kolínsku. Tento týždeň spoločnosť Toyota Motor Manufacturing Slovakia začala vyrábať model Toyota Yaris. V priebehu posledných troch rokov investovala Toyota do rozšírenia prevádzky v Kolíne cez 180 miliónov eur. Yaris sa mal v Kolíne pôvodne začať vyrábať v auguste, kvôli pandémii sa ale začiatok výroby posunul asi o dva mesiace.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek