DomůRady a NávodyPodčiarknite svoje stolovanie vďaka vhodnému osvetleniu

Podčiarknite svoje stolovanie vďaka vhodnému osvetleniu

-

Osvetlenie výrazne ovplyvňuje náladu v priestore. A podieľa sa tak nemalou mierou aj pri vytvorení atmosféry počas stolovania. Akým spôsobom ho pojať?

Ako osvetlenie ovplyvní atmosféru pri stole

Naše zmysly spolupracujú na formovaní našich skúseností. Vzhľad jedla ovplyvňuje vnímanie chuti stravníka a osvetlenie zohráva kľúčovú úlohu v atmosfére stolovania. V súčasnej dobe v tejto sfére dominuje hlavne LED prevedenie. LED svetlo je ekologické, úsporné a nevydáva teplo, nehrozí teda ani napríklad poškodenie papierových dekorácií.

Všeobecne tak platí, že slabšie osvetlenie vytvorí intímnu atmosféru. Hostia tiež pri tlmenom svetle majú tendencie jesť pomalšie. Celkovo tak pri večierku alebo inom stretnutí doprajete všetkým zúčastneným pokojnejší zážitok.Ako bude svetlo intenzívne, to ovplyvní parameter, ktorý sa nazýva teplota chromatičnosti. Teda, laicky povedané, aspekt, ktorý určuje, či bude skôr žltkasté alebo biele až modrasté. Tlmené osvetlenie tak bude to v rozsahu 2 500 K až 2 700 K. Ak chcete vytvoriť o niečo živšie prostredie, zvoľte osvetlenie na škále 2 700 K až 3 000 K. Energickú a veselú náladu vám pomôže vykúzliť aj zahrnutie farebných svetiel.

Pokiaľ navyše svietidlo umiestnite priamo nad svoj cateringový stôl, zaručene k nemu pritiahnete pozornosť. Efektne vyzerá najmä lustrový typ, ale originálne riešenie môže tiež reprezentovať svetelnú reťaz, ktorú namotáte na tyč zavesenú alebo upevnenú cez stôl.

Nezabudnite na praktickosť a bezpečnosť

Neodmysliteľnou súčasťou stolovania sú aj sviečky. Len pre cateringový skladací stôl radšej z bezpečnostných dôvodov namiesto tých klasických zvoľte LED prevedenie. Na vonkajšie použitie sú praktickejšie, nehrozí ich prevrhnutie ani zhasnutie vetrom.

Pri plánovaní osvetlenia je dôležité rozhodne myslieť na funkčnosť a bezpečnosť. Okrem samotného osvetlenia stola pamätajte teda aj na svetlo v priestore, napríklad vo forme svietidiel omotaných na konštrukciu párty stanu. Tie vytvoria prirodzené zarámovanie celej scény a súčasne hosťom uľahčia orientáciu. Nehrozí tak, že vám s postupujúcim večerom zakopnú o cateringové stoličky alebo sa zrania na nerovnostiach v teréne.

Záleží však nielen na správne pojatom osvetlení, ale aj na jeho type. Používajte preto výhradne do exteriéru určené výrobky s príslušným stupňom krytia (IP), ktorý ukazuje mieru ochrany pred vniknutím vody alebo iných častíc.

Mohlo by Vás zajímat

PR článek